Překrytí

U tetování to funguje následujícím způsobem. Černá vždy překryje jakoukoliv jinou barvu. Nezáleží, zda budeme dělat černou přes jakoukoliv jinou nebo jakoukoliv po černé (i zahojené) – po zahojení bude černá. Toto je hlavním důvodem proč překrytí tetování je vždy složitější než tetování na čerstvé pokožce. Obrázek musí být vybrán tak aby černá u překrývky trefila na černou původního tetování.

Barva pokožky

Další podstatnou věcí je barva pokožky. Ano, pokožka není papír. Barva pigmentu naší pokožky (melanin) je hnědo-žlutá. Čím více se opalujeme tím více melaninu máme v pokožce a tím více původní barva tetování se zkresluje do žluto-hnědé. Až opálení zmizí vrátí se odstín k původnímu.

  • Tmavá pokožka – černá zůstane černá, barvy (obzvlášť světlé) nebudou moc vidět. Celkem se dá říct že pro tmavou pokožku jsou vhodné jednoduché černé tetování jako nápisy, tribal, ornamenty, polynésie.
  • Zrzavá pokožka – černá bude do modrého odstínu, modré odstíny budou zkreslené do zelené, červené odstíny budou jak mají být. Na tento typ pokožky doporučujeme barevná tetování bez velkých černých ploch.
  • Bílá pokožka – černá se stane tmavě šedou, barvy budou syté a přesné. Pro tento typ pokožky jsou vhodná jakákoliv tetování.
  • Ostatní – většina lidí ale není “čistým” typem ale smíšeným. Změny barvy pigmentu nejsou pak tak výrazné jak u čistých typu.

Účely a použití barev

Pokud tetování má obrysy, s 90% jsou černé barvy. Jednak vypadají dobře a dělají dobrý kontrast jak s barvou tak s pokožkou. Druhým důvodem je to, že obrysy černé barvy na rozdíl od jiných po zahojení vypadají rovnoměrně, bez světlých a tmavých míst. Stínuje se buď černou ředěnou s vodou nebo mixováním černé a bílé. Barvi se buď rovnoměrně přes černé stíny nebo mixováním barev s bílou a černou pro dosažení potřebného odstínu.

Základní černá

Nejčastěji u tetování se setkáte s černou barvou. Je tomu tak jelikož černá dává nejlepší kontrast s barvou pokožky, jednoduše se s ní stínuje a dobře se hojí. Je taky pravdou že černé tetování je méně nápadné a ve mnoha případech vypadá “slušněji”. Pokud jednou rozhodnete tetování odstranit bude zase černá lepší. Mnohem líp se totiž odstraňuje laserem. Z nedostatků černé se asi dá vyjmenovat jen to že po zahojení zešediví a muže mít i modrý odstín v závislosti na odstínu pokožky. Ten problém ale u dnešních profesionálních inkoustu skoro zmizel.

Doplňující červená

Druhou dle popularity barvou je červená. Tato barva dobře vypadá na těle a kvůli zkreslení pokožkou všech barev do žluto-hnědé. Nejméně mění odstín po zahojení. Dneska se můžete setkat se zajímavými nápady jako tetování tvořené jen červenou barvou, ale z hlediska kvality a trvanlivosti takové módní výstřelky spíš nedoporučujeme. Pozor, červené odstíny vyvolávají alergické reakce častěji než ostatní.

Modrá s překvapením

I když modrá barva na těle vypadá naprosto úžasně má tato barva dva nedostatky: po opálení zelená (viz. teorie barev) a stejně jako zelená špatně se odstraňuje laserem.

Bílá a světlé odstíny

Ačkoli mnohé lidí láká představa bílého tetováni, dnešní realita zařazuje tyto představy spíš do řády snů. Čerstvé bílé tetování vypadá naprosto úžasně. Ale, ihned po zahojení zůstává na pokožce spíše nějaká podoba jizev která navíc časem žloutne. Vše co dnes vidíme na prostorech internetu jsou čerstvé práce nebo jeden z tisíce jedinců co má opravdu málo pigmentu v pokožce. Nápodobně to je s pokusy vybarvovat větší plochy bílou barvou. A většími plochami míníme vše co je větší 5×5 mm. Při pokusu vybarvení ploch bíla se hrudkuje a žloutne. Zeptáte se, tak k čemu ta bílá je? Bílou používáme k zvýraznění odrazů světla a menších detailů jako jsou třeba zuby a oči u portrétu.