Každé tetování se časem pomalu rozpíjí. Po 5-15 letech většina tetování proto potřebuje korekcí. Je to ale postupný proces který není pozorovatelný během a ihned po zahojení. Rozpíjení tetování časem má taky jiné důvody než rozpíjení rychlé.

Proč se tetování rozpíjí a bledne časem?

Tetovací inkoust jsou částečky okysličeného kovu který jehlou dostáváme do buněk a mezibuněčných prostorů pokožky. Pokud je tetování udělané kvalitně inkoust zůstává jen v těch buňkách a jejích prostorech kde ho chce tatér mít. Časem a vlivem světla začnou se částečky inkoustu rozpadávat a jsou následně vyváděny lymfatickým systémem ven z organismu. To způsobuje blednutí tetování jelikož koncentrace pigmentu v pokožce se zmenšuje. Taky časem a stálou regenerací buněk každá buňka pokožky mění svůj tvar a nakonec je nahrazena jinou a tím pádem i trochu přesune částečky pigmentu. To má za následek rozpíjení tetování.

Proč se tetování rozpíjí a modrá už během hojení?

Neboli co je nekvalitní tetování? Tady má velký vliv hloubka do které tatér vpravuje jehlou inkoust. Pokud tatér na strojek nedotlačí, po zahojení bude mít tetování “vypadle” kusy. To je normální praxe a řeší se to jednoduše korekcí. Pokud ale tatér strojek přetlačí, dostane se tak do hlubších vrstev pokožky než by měl a tím se tetování rozpíjej. Taky vtlačí inkoust do mezibuněčných prostorů daleko za požadovanou hranici (tím jsou způsobené takové “modřiny” kolem tetování). Taky vpravování do hlubších vrstev pokožky má za následek změnu odstínů inkoustu. Je to způsobeno jednak sníženou koncentrací inkoustu v požadovaném místě tak i zbytečně silnou vrstvou buněk pokožky nad vybarvenou vrstvou což zkresluje všechny barvy do žluta (žluto-hnědá je barva pigmentu pokožky). Dělá tak z černé (což je hodně tmavá modrá) zelenou.

Vliv špatné péče o tetování

Jen vytetovat do správné hloubky nestačí. Stejně tak jako i “přetlačené” tetování se zahojí mnohém lépe se správnou péči.

Co udělat pro kvalitu svého tetování?

  • Minimálně se opalovat
  • Používat opalovací krém s nejvyšším ochranným faktorem
  • Používat zvlhčující pleťový krém